تئوری رنگ در طراحی سایت: راهنمای مبتدیان

تئوری رنگ در طراحی سایت: راهنمای مبتدیان

رنگ در طراحی سایت : با استفاده از اصول راهنمای تئوری رنگ، نحوه انتخاب ترکیب رنگ های مناسب و ایجاد طرح های زیبا تری را بیاموزید.

رنگ در طراحی سایت
رنگ در طراحی سایت

تعاریف تئوری رنگ متفاوت است، اما تئوری رنگ برای طراحان به طور کلی به دستورالعمل های عملی ترکیب رنگ و اصولی اشاره دارد که منجر به ترکیب رنگ ها از نظر بصری جذاب و هماهنگ می شود.

آشنایی با اصول تئوری رنگ می تواند به شما در همه چیز از ایجاد لوگو گرفته تا طراحی وب کمک کند.

برای کمک به یادگیری تئوری رنگ ها، آن را به موضوعات زیر تقسیم کرده ایم:

واژگان: از رنگ‌ها گرفته تا اشباع و گرما و موارد دیگر – ما به مواردی که طراحان لینگو هنگام صحبت با رنگ استفاده می‌کنند، خواهیم پرداخت.
چرخ رنگ: ابزاری قدرتمند برای تجسم روابط بین رنگ ها
طرح های رنگی: نحوه استفاده از چرخه رنگ برای انتخاب طرح های رنگی
ابزارها و منابع: برنامه‌ها و راهنماهایی که به شما در تسلط بر طراحی با رنگ کمک می‌کنند

چرا باید به تئوری رنگ اهمیت دهید؟

تئوری رنگ آمیزه‌ای از علم، روان‌شناسی و احساسات است و رنگ را به یک جنبه فوق‌العاده قدرتمند از طراحی تبدیل می‌کند.

سر آیزاک نیوتن ما را با یک چرخه رنگ اصلی بر اساس نحوه بازتاب نور طیفی از رنگ ها شروع کرد. تئوری رنگ و چرخه رنگ به تکامل خود ادامه داده اند و به ما اطلاعات بیشتری در مورد علم پشت اینکه چرا رنگ های خاص مکمل یکدیگر هستند را آموزش می دهند.

و با گذشت زمان، روانشناسی رنگ ها بر طراحی نیز تأثیر گذاشته است. ترکیبی از عناصر فرهنگی، تاریخی و عاطفی بر احساس انسان با دیدن رنگ‌های مختلف تأثیر می‌گذارد.

هنگامی که تئوری رنگ را یاد می گیرید، خود را با اصول علمی و روانشناختی مسلح می کنید که به شما کمک می کند تا احساسات و پاسخ های مخاطبان هدف خود را برانگیزید.

واژگان رنگ

قبل از اینکه وارد نظریه شویم، باید اصطلاحات زیر را بدانید:

رنگهای اصلی

سه رنگ اصلی – سرخابی، فیروزه‌ای و زرد – برای ایجاد رنگ‌های دیگر استفاده می‌شوند.

رنگ های اولیه پایه و اساس تمام سایه های دیگر را تشکیل می دهند. انسان ها سه رنگ اصلی را درک می کنند: سرخابی، فیروزه ای و زرد. هر رنگ دیگری که می بینیم از ترکیب این سه رنگ در مقادیر، روشنایی، رنگ و سایه های مختلف تشکیل شده است.

به طور سنتی، ما قرمز، آبی و زرد را رنگ‌های اصلی می‌دانستیم، اما تحقیقات نشان داده است که سرخابی، فیروزه‌ای و زرد تجربه ما از رنگ را بهتر توصیف می‌کنند. اگر آن رنگ ها خاطرات خطاهای چاپگر ناشی از کمبود جوهر سرخابی را ایجاد کردند، شما تنها نیستید. مدل رنگی CMYK – فیروزه‌ای، سرخابی، زرد، کلیدی (مشکی) – یک مدل رنگی است که بر اساس آنچه در چاپ رنگی استفاده می‌شود. کاهش دهنده است زیرا رنگ های قرمز، سبز و آبی را از نور سفید کم می کند.

RGB و hex

در وب، ما از مقادیر RGB (قرمز-سبز-آبی) و هگزا برای نشان دادن رنگ ها استفاده می کنیم. RGB یک مدل رنگ افزودنی است — رنگ ها با افزودن نور رنگی به سیاه ایجاد می شوند.

سیستم رنگی RGB همه رنگ ها را به عنوان ترکیبی از سه مقدار مختلف تعریف می کند: یک سایه خاص از قرمز، دیگری از سبز و دیگری از آبی. بنابراین:

rgb(59، 89، 145) برابر است با آبی فیس بوک
rgb(0، 0، 0) برابر با سیاه است
rgb(255، 255، 255) برابر است با رنگ سفید
سیستم رنگ هگز هر مقدار را به یک نمایش هگزادسیمال (پایه 16) تبدیل می کند، مانند:

#3b599b برابر است با آبی فیس بوک
#000000 برابر است با سیاه
#ffffff برابر با سفید است
هر دو کاراکتر نشان دهنده یک مقدار رنگ است، بنابراین برای آبی فیس بوک، رنگ قرمز 3b، سبز 59 و 9b آبی است.

سردی و گرمی رنگ در سایت

رنگ ها همچنین دارای یک “گرما” هستند و هر کدام را می توان به عنوان رنگ گرم یا سرد طبقه بندی کرد.

رنگ های گرم حاوی مقادیر بیشتری از قرمز و زرد هستند. آنها می توانند حس گرما و اشتیاق را در طراحی القا کنند. آنها همچنین می توانند بسیار تهاجمی و جسور باشند – به همین دلیل است که قرمز اغلب در پیام های خطا استفاده می شود.

رنگ‌های سرد حاوی مقادیر بیشتری از آبی هستند که آب و هوای سرد، یخ، زمستان، آب، شب، مرگ و غم را تداعی می‌کنند. آنها می توانند مفاهیمی از تنهایی، سردی و ترس را به همراه داشته باشند. از جنبه مثبت‌تر، چون رنگ‌های سرد تهاجمی کمتری دارند، می‌توانند آرامش‌بخش باشند – به آسمان آبی یا آب‌های آبی آرام در ساحل فکر کنید.

دمای رنگ

افزایش دمای تصویر به معنای افزایش سطوح نارنجی آن است. به طور کلی یک تصویر را گرمتر و شادتر نشان می دهد، شبیه به این که وقتی خورشید درخشش نارنجی خود را بر روی آن می تاباند، جهان شادتر به نظر می رسد. در مقابل، کاهش دمای تصویر باعث می‌شود مانند یک روز ابری، سردتر و کمتر جذاب به نظر برسد.

رنگ ها و سایه ها

شما رنگ سفید را برای ایجاد رنگ و سیاه را برای ایجاد سایه اضافه می کنید. رنگ‌ها و سایه‌ها به شما امکان می‌دهند با افزودن سطوح مختلف سفید و سیاه به رنگ پایه، طرح‌های رنگی تک رنگ ایجاد کنید.

برای مثال، اگر رنگ پایه شما #8dbdd8 (آبی مایل به روشن) است، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، می‌توانید با انتخاب دو رنگ (دو آبی روشن‌تر) و دو سایه (دو آبی تیره‌تر) یک طرح تک رنگ ایجاد کنید.

طرح رنگ تک رنگ بر اساس #8dbdd8 ساخته شده با COLOURCODE.

اشباع، رنگ، و سبکی

اشباع شدت یک رنگ را توصیف می کند. افزایش اشباع، رنگ را غنی تر و تیره تر می کند، در حالی که کاهش اشباع، رنگ را محو و روشن تر می کند. وقتی می گوییم «آبی روشن» یا «سبز تیره»، تغییرات اشباع را توصیف می کنیم.رنگ در طراحی سایت

Hue درجه ای را تعریف می کند که یک رنگ را می توان شبیه یا متفاوت از قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش (رنگ های رنگین کمان) توصیف کرد. بنابراین وقتی یک رنگ را به عنوان “آبی-سبز” توصیف می کنید، آن را بر اساس دو رنگ تعریف می کنید.

روشنایی که به عنوان ارزش یا تن نیز شناخته می شود، روشنایی درک شده یک رنگ را در مقایسه با سفید خالص مشخص می کند.

چرخ رنگ

چرخ رنگ

یک چرخ رنگ اصلی شامل 12 رنگ استاندارد است که برای ایجاد طرح های رنگی استفاده می شود. هر تکه از پای نشان دهنده خانواده ای از رنگ ها است که می توان با اشباع، رنگ ها، رنگ ها، سایه ها و ترکیبی از رنگ های همسایه متفاوت به دست آورد. ترکیبات رنگی (به عنوان مثال، زرد-نارنجی، قرمز-نارنجی) از مخلوط کردن مقادیر مساوی از رنگ های پایه (زرد و نارنجی، یا قرمز و نارنجی) حاصل می شود.

قرمز، زرد و آبی رنگ های اصلی هستند. بنفش، نارنجی و سبز رنگ های فرعی هستند. هر چیز دیگری یک رنگ سوم است – ترکیبی از رنگ های اصلی و ثانویه.

طرح ها از چرخه رنگ برای انتخاب یکی از پنج نوع طرح رنگ استفاده می کنند.

5 نوع طرح رنگ

طراحان طرح های رنگی را با جفت کردن چندین خانواده رنگ از چرخه رنگ ایجاد می کنند. زمانی که از یکی از الگوهای زیر استفاده می کنید که هماهنگی رنگی ایجاد می کند، بهترین کار را انجام می دهد.

1. تک رنگ

یک طرح رنگ در طراحی سایت تک رنگ از رنگ های مختلف، سایه ها و اشباع های یک رنگ پایه تشکیل شده است. آنها بسیار منسجم هستند، اما خطر یکنواخت شدن را دارند.

طرح رنگ مکمل بر اساس سایه های سبز و قرمز.

2-مکمل ها

طرح رنگ مکمل بر اساس سایه های سبز و قرمز.

نکته حرفه‌ای: یک رنگ مکمل برای تماس‌های خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر رنگ پس‌زمینه شما سبز نعنایی است، یک دکمه قرمز-بنفش توجه را جلب می‌کند زیرا رنگ مکمل است.

رنگ های مکمل سبز نعنایی و قرمز-بنفش.

3. تشابه رنگ

طرح های رنگی مشابه دارای سه رنگ هستند که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار می گیرند. به دلیل شباهت‌های رنگی، این طرح‌ها می‌توانند احساسی بسیار منسجم و یکپارچه، بدون یکنواختی طرح‌های تک رنگ ایجاد کنند.

طرح رنگ مشابه بر اساس قرمز، نارنجی و زرد.

4. سه گانه

برای ایجاد یک طرح رنگ سه گانه، یک مثلث متساوی الاضلاع (مثلثی که طول هر سه ضلع آن برابر است) روی چرخ رنگ بکشید و سه رنگ را در نقاط مثلث انتخاب کنید.در رنگ در طراحی سایت این سه گانه یک طرح متنوع و در عین حال متعادل ایجاد می کند.

طرح رنگ سه گانه بر اساس بنفش، بژ و سبز.

5. تترادیک (چارگونه رنگ)

یک طرح رنگ چهارتایی شامل چهار رنگ است که در چرخه رنگ از یکدیگر فاصله دارند. از آنجایی که چهار رنگ می توانند مربع یا مستطیل را تشکیل دهند، برخی منابع این طرح های رنگی را به دو قسمت تقسیم می کنند – مربع و مستطیل.

طرح رنگ چهارتایی شامل آبی متوسط، قرمز-بنفش، سبز بهاری و زرد-سبز.

ایجاد پالت رنگ و الهام بخش

اگر احساس ناراحتی می کنید، ابزارهای انتخاب کننده رنگ و ژنراتورهای پالت زیادی وجود دارد که می توانند الهام بخش باشند. ابزارهایی مانند Colordot به شما این امکان را می دهند که با یک رنگ اصلی یا چند انتخاب رنگ شروع کنید و سپس یک طرح برای خود ایجاد کنید. در همین حال، ابزارهایی مانند Coolors پالت ها را بر اساس نوع رنگ بندی مورد نظر شما می سازند.

از تئوری رنگ در طراحی های خود استفاده کنید

رنگ در طراحی سایت  ابزار قدرتمندی برای برانگیختن احساسات و تثبیت هویت برند است. به مارک هایی فکر کنید که می توانید آنها را تنها با رنگ تشخیص دهید – قرمز کوکاکولا یا سبز استارباکس. رنگ می تواند به قدری با هویت یک برند مرتبط باشد که به یک علامت تجاری قانونی تبدیل شود – مانند مورد سرخابی T-Mobile.

چه به دنبال رنگ های مکمل برای یک لوگو یا ساختن یک پالت رنگی طراحی سایت باشید، استفاده از اصول تئوری رنگ، طراحی های شما را از نظر بصری تاثیرگذارتر می کند. بیرون بروید و از دانش رنگی جدید خود برای جلوه دار تر کردن طرح های خود استفاده کنید.

هم چنین می توانید از پالت های رنگی گوگل بازدید کنید : پالت رنگی گوگل در طراحی سایت